Хто такий Михеїл Саакашвілі — реформатор-антикорупціонер чи дійсно «барига»?

Голова громадської організації “Народ України проти корупції” Геннадій Москаль нагадав про кримінальні справи, порушені щодо Михайла Саакашвілі в Грузії.

“Щось останнім часом знову багато чути про найзнаменитішого реформатора на теренах  СНД пана Михайла Саакашвілі. Тож хочу нагадати про кримінальні справи, порушені щодо нього в Грузії — справи, порушені реформованою ним же правоохоронною системою. За матеріалами Deutsche Welle (DW).

Справа про помилування поліцейських

Тбіліський суд повністю погодився з аргументами звинувачення, яке стверджувало, що Саакашвілі в 2009 році незаконно помилував чотирьох поліцейських, які відбували термін за вбивство співробітника одного з банків Сандро Гиргвліані. Поліцейські викрали Гиргвліані в січні 2006 року після гучної сварки в столичному барі “Шарден-бар”, відвезли в приміський ліс і жорстоко побили.

Гиргвліані втік від викрадачів, але, заблукавши в темряві, впав в яр і загинув. Чотирьох поліцейських, які викрали Гиргвліані, пізніше засудили до різних строків тюремного ув’язнення. Однак батьки загиблого, його друзі та діячі опозиції стверджували, що викрадачі виконували наказ вищого керівництва грузинського МВС.

Справа набула широкого розголосу в Грузії, причетним до вбивства називали тодішнього главу МВС Вано Мерабішвілі й інших високопоставлених співробітників правоохоронних органів. За версією слідства, Саакашвілі порадив поліцейським чиновникам, що викрали Гиргвліані, взяти провину на себе, натомість пообіцявши їм швидке звільнення.

Вже через три роки після суду екс-президент видав указ про помилування близько 170 колишніх поліцейських і військових, в тому числі і викрадачів Сандро Гиргвліані. Проте адвокат екс-президента Софія Гоглічідзе, каже, що “в справі немає жодного свідчення, що підтверджує вину Саакашвілі”, а помилування — пряма прерогатива і право глави держави.

Справа про побиття депутата Гелашвілі

У 2014 році грузинська прокуратура висунула звинувачення на адресу екс-президента по ще одній скандальній справі – побиттю в 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі. Михайло Саакашвілі, за версією прокуратури, вирішив покарати депутата за критичний матеріал, опублікований в одній з грузинських газет. Екс-президент разом з Вано Мерабішвілі звинувачуються в організації умисного нанесення тяжкої шкоди здоров’ю Гелашвілі.

Тим часом Мерабішвілі, близький соратник екс-президента, вже відбуває покарання в одній з грузинських в’язниць. Його визнали винним у порушенні трьох інших статей КК: підкуп виборців, привласнення і розтрата державних коштів і в злісне використання посадових повноважень.

Справа про розгін демонстрації і розгром “Імеді”

У липні 2014 року Михайла Саакашвілі звинуватили в перевищенні повноважень під час розгону опозиційної демонстрації в листопаді 2007 року, при якому використовувалися водомети і сльозогінний газ. Саакашвілі після цих подій своїм указом ввів в Грузії надзвичайний стан на 15 днів “у зв’язку зі спробою державного перевороту”. Його так само звинуватили в розгромі телекомпанії “Імеді” і вилучення власності у її засновника, нині покійного мільярдера Бадрі Патаркацишвілі, якого пов’язували близькі стосунки з також нині покійним російським олігархом Борисом Березовським.

Телекомпанія була повернута родині Патаркацишвілі пізніше, вже після зміни влади в Грузії у жовтні 2012 року. Близька соратниця Саакашвілі в період “революції троянд”, а згодом його непримиренний опонент екс-спікер парламенту Ніно Бурджанадзе в програмі DW “Немцова.Інтервью” в листопаді 2017 го так відгукнулася про правління Саакашвілі: “Як не дивно і як не сумно, але потрібно визнати, що авторитарним режимом був режим Михайла Саакашвілі, так званого прозахідного президента”.

Справа про розтрату бюджетних коштів

Михайла Саакашвілі на батьківщині звинувачують і в розтраті бюджетних коштів. Прокуратура вважає, що він використовував близько 9 мільйонів ларі (близько 2,9 мільйона євро) бюджетних грошей на особисті потреби. За даними прокуратури, Саакашвілі витрачав їх на своїх кухарів і масажистів, дорогі готелі та оренду яхт.

Зокрема, його звинувачують в тому, що в період з 2009 по 2012 рік тільки на косметичні процедури для себе і сім’ї Саакашвілі витратив близько 370 тисяч євро. На майно екс-президента в Грузії, в тому числі на ділянку в мальовничому містечку Кварелі, у вересні 2014 року було накладено арешт. Під арешт потрапила і частина майна матері, а також тбіліські апартаменти Сандри Рулофс, дружини екс-президента.

Поширити