Геннадій Москаль: Закарпаття впевнено крокує до фінансового краху

Останнім часом постійно чую радісні реляції окремих закарпатських «активістів» (яких ще називають «соросятами»), деякі з яких і до 10-ти не навчилися рахувати, щодо “виконання-перевиконання” місцевих бюджетів за 1 півріччя. Нам казали, що все прекрасно. Що ж насправді?

Надаю офіційну інформацію щодо наповнення бюджетів.

Отже, обласний бюджет виконано на 91,4%. Щоб перерозподіляти вільні залишки, потрібне його перевиконання на 105,1%. Замість реальних дій щодо мобілізації всіх надходжень, облрада пішла найпростішим шляхом — зняли з департаментів ОДА кошти на виконання програм соціально-економічного розвитку області. Тепер департаменти лишилися ні з чим.

Бюджет міст обласного значення виконаний на 95,8% (-29 млн 104 тис грн.). Найбільше недовиконання планових показників — в бюджетах Ужгорода (-20 млн 675 тис грн.) та Берегова (-9 млн 835 тис грн.). Фактично всі ці міста за результатами першого півріччя для виплат зарплат беруть позики в банках.

Районні бюджети — виконані на 97,2% (-16 млн 954 тис грн.). Бюджети міст районного значення —усього на 91,9% (-4 млн 231 тис грн.).

І найголовніше, за що боролися окремі політики, це бюджети т.з. «ОТГ». Кількість та перелік «ОТГ», що мають прямі бюджетні відносини з Мінфіном, за рік правління Зеленського не зазнали змін. Це — «ОТГ» Вільхівці, Тячів, Поляна, Іршава, Перечин, Баранинці та Мукачево. Інші ОТГ, що з подачі обласної ради були створені вже при Зеленському, Мінфін так і не залучив до прямих бюджетних відносин.

Так ось. Виконання бюджетів цих «ОТГ» складає 94,8% (-26 млн 570 тис грн.). При цьому рекордсменом з недовиконання планових показників бюджету є «ОТГ» Мукачево з показником в 92,5%. До речі, це «ОТГ вже взяло кредитів для виплат зарплат на 100 млн грн.

Я неодноразово попереджав, що без належного фінансового ресурсу створювати всі ці «ОТГ» не має жодного сенсу. Єдина громада, яка перевиконала план надходжень до бюджету, це ОТГ Тячів (109,6%, +5 млн 45 тис грн.). Таким чином, казочки, що розповідали «соросята» та окремі місцеві політики, у яких все ніяк не складеться політична кар’єра, так і лишилися казочками, блєфом та повною дурнею.

Натомість, через несвоєчасну «децентралізацію» область втратила мільярди гривень! Найбільше на соціально-економічний розвиток цих ОТГ витрачав уряд Гройсмана — їм було виділено 30 млн грн. Своєю чергою, уряди Гончарука і Шмигаля на ці ж цілі не виділили ні копійки. Разом із тим, раніше до місцевих бюджетів зараховувались і кошти на соціально-економічний розвиток округів місцевих народних депутатів. Ні уряд Гончарука, ні уряд Шмигаля за останній рік на ці ж цілі закарпатським нардепам нічого не виділили. І це виглядає доволі дивно, адже як широко відомо — закарпатські нардепи в парламенті абсолютно задурно голосують за ініціативи «слуг» набагато дисциплінованіше за самих «слуг». Парадокс)).

До речі, ось ще один яскравий приклад «децентралізації» від команди невігласів, що нині керують країною. Мінфін відмовився переходити з новоствореною ОТГ Холмок до прямих бюджетних відносин. Якщо раніше Холмок і населені пункти, що до нього входили, перевиконували план надходжень до бюджету на 200%, то сьогодні це село виконує план усього на 93,2%. Ще один штрих до картини – колишній голова села Невицьке, «слуга народу» пан Лаба за свою недовгу каденцію крім ліквідації районів, що складали його виборчий округ, довів своє ж село до виконання бюджету аж на 72,8%. Але ж який розмах і піар в ЗМІ!

Сподіваюсь, що облдержадміністрація збереже добру традицію регулярної публікації на офіційному сайті результатів виконання місцевих бюджетів. Щоб результати були відомі представникам ЗМІ та широким колам вдячної громадськості)). Яка, здається, тільки зараз починає розуміти, що наведені вище сухі й абстрактні цифри щодо наповнення бюджетів, виявляється, прямо впливають на реальний, а не абстрактний вміст їх гаманців.

Поширити