Кужеєв: Сьогодні у “Великому інтерв’ю” екс-очільник Закарпатської облдержадміністрації, генерал-лейтенант міліції Геннадій Москаль.

Вітаю вас і радий вас бачити в здоровому стані, тому що всі стривожені були після того прикрого інциденту під час прямого ефіру. Що сталося?

Москаль: Померти в прямому телеефірі любого телеканалу – це треба заслужити в Бога подяку. Нажаль, видно, я не заслужив.

– Давайте і в цьому ефірі обійдемося.

– Я метеозалежний, і спочатку я подумав, що це від цього. Потім я подзвонив лікарю, який мені виписував ті ліки – вони стабілізують тиск на певній межі, від дози. Мене завжди попереджували, і в Угорщині, і в Словаччині, і в Румунії, де я завжди брав ліки, що ніколи не беріть дорогі ліки в Україні – вони у вас всі сфальсифіковані. Я це казав всім знайомим, і сам у цю западню потрапив. Той рік я переніс три операції, був за кордоном і привіз звідти ліки, що мені дали – на місяць. Я подзвонив лікарю, і він мені каже: “Де ти їх купив?” Я купив тут, коштують 600-700 гривень, хоча там 250, з їхніми пенсіями і зарплатами. То для них не є дорого, хоча вони кажуть, що дуже дорого. Я порівняв те, що привіз звідти і купив тут: одна й та ж є компанія, французька, але зовнішньо різні. Воно не давало того стабілізуючого ефекту, і добре, що тиск пішов униз, а якби він пішов верх, то я сьогодні не сидів би перед вами в цій студії. Лікар телеканалу швидко прибігла – в мене був тиск 50 на 30. Викликали швидку, зробили кардіограму, зробили укол, тиск почав вирівнюватися. Вони сказали: “Давайте в лікарню”. Але зараз такі проблеми в Україні, і ще я, то я не захотів. Мені пообіцяли передати ліки з-за кордону. Будучи в ВР, я сам постійно боровся з фальсифікатом, але експерти кажуть, що 70% ринку фармацевтичних послуг – це є фальсифікат. Ніхто з цим не бореться. Ніякого державного контролю нема. Служба по контролю за лікарськими засобами – вона тільки ліцензії на відкриття аптек. Аптек ціла куча – я їх не звинувачую, бо вони у дилерів купляють. Я якось викручуся з цієї ситуації, а що робити решті людей? Я добре заробляю, то не є великий тягар на мій бюджет, а хто може сьогодні дозволити купити собі за 800 гривень та ще й фальсифікат. І так воно кругом.

– Чому нема на це ради?

– Інші країни навели порядок. Не дай Бог – відбирається ліцензія не тільки в тої аптеки, а у всієї мережі, що вони мають по всій країні. Кожне фармацевтичне об’єднання, що має мережу, має свою власну лабораторію. Не пропустять – дивляться, що купляють. У нас, на жаль, цього нема, і саме головне, що мене попереджували, я сам попереджував…

112.ua

– Мене теж просили привезти ліки з-за кордону – білоруські, наприклад.

– У Білорусі дуже жорстко і дуже низькі ціни. В Росії, як би ми її не критикували, і є за що, ліки там теж дуже дешеві. Лукашенко сказав: “Я підняв медицину, і зараз хай медицина покаже себе, свою спроможність, віддячить громадянам, за кошти яких я її підняв до високого рівня, і нехай лікують”. А що дасть карантин? Ми виходимо з карантину, а сама епідемія не закінчилася. Скільки ми на тому плато зможемо знаходитися, це ж не плато Говерли – подивився і спускайся вниз. А ми на тому плато щось зависли.

– А ви як бачте – карантин пішов на користь країні?

– По медичній лінії – ні. Але загнав саму біднішу країну в Європі в економічну прірву. Кредит МВФ і його влиття в державний бюджет не поможуть. Сьогодні треба робити секвестр бюджету, але це ж політичне рішення треба прийняти.

– А страшно.

– Страшно. А що робити? Йде велике відставання. Ті, що розуміються, кажуть, що по підсумках року буде 500-600 мільярдів, якщо не робити секвестр бюджету. Це велике будівництво, яке було так презентоване паном Зеленським і його командою – без грошей яке будівництво може бути? Хто сьогодні задарма буде щось в Україні будувати?

– Але коли урізали в тому чи іншому напрямку, в тій чи іншій галузі, МВС ще й додали.

– Не тільки МВС. Це велика мережа борців з корупцією і правоохоронних органів – так їх багато, що це вже сітьова мережа. ГПУ, ДБР не врізали – вони ганяються за картинами Петра Олексійовича, музеї блокують. СБУ не врізали. Податкової вже ніде в світі нема, і кожен президент, який приходить, каже, що знищить податкову, але як? Сам Зеленський, можливо, ні, але його команда краде, і я це постійно на сайті своєї громадської організації показую. Крадуть чи не крадуть і рівень корупції, це не міжнародні організації чи Шабунін заміряє – це кількість конвертаційних центрів. Вони – під попит. Є попит – вони народжуються. Їх сьогодні ціла купа. Якщо при Януковичі було 15%, то сьогодні можна і за 6-7%, як хто домовиться. Конвертаційний центр – це коли вилучаються кошти з бюджетних і приватних  організацій, які потім не обкладаються податками. Від того не йде сплата ПДВ. Відповідно, цей касовий розрив між доходами і видатками зростає. Дуже зростає дефіцит Пенсійного фонду. Сьогодні не платять ЄСВ березень-травень ФОПи. Бюджет – це як маленька дитина: якщо за нею не дивитися, то може бути все, що хочеш. Сьогодні не виконується ні один районний бюджет, ні один обласний. При тому другий етап медичної реформи, проти якого я був категорично проти. Він передбачає, що дають за надані медичні послуги конкретні фізичні особи. Це має йти на ліки і на зарплату медперсоналу. Комунальні послуги, ремонт, сплата за землю – все лягає на районну чи обласну раду. Але для того треба скликати сесію і робити секвестр бюджету, а бюджет не виконується. Розподіляти надлишки по Бюджетному кодексу можна, коли 105 одне перевиконання. А перевиконання нема, тобто треба багато програм скорочувати: по паводках, дорожній фонд, садочки, школи, де вкладено в будівництво. Але робіть секвестр, не робіть – все одно грошей на фінансування немає. Значить, тільки показуємо великий розрив між доходами і видатками. В червні прийдуть облгаз, водоканал, інші, відріжуть, і на тому на другому етапі медичної реформи буде поставлена крапка. Я казав Радуцькому: “Це ж не “Борис”, що все фінансується з твоєї кишені. Що ви там з цією Супрун начудили?” Подивіться, у нас і так проблеми з психічним здоров’ям в Україні. В лікарні вже беруть крайніх, і тих відпускають додому, бо нема за що фінансувати.

112.ua

– Коли ви були на посаді, ви казали, що на прийом до вас приходять всі, кому треба, і навіть міські божевільні.

– Я був колись на угорському телебаченні – мене запросили. Я говорив по-українськи, а вони субтитрами перекладали, і мені питання через перекладача ставили. І мене питають: “Ви постійно в своїх інтерв’ю кажете, що їхнє місце в палаті № 6. Що це за така палата в Закарпатті?” Ну, вони ж нашу класику не читали, то я їм і сказав, що це вже коли з людиною нема про що розмовляти. Але, не прочитавши цього твору, ніяк не зрозуміти, що таке “палата № 6”.

– Щодо карантину. В Донецькій області, наприклад, зросла кількість злочинів на побутовому рівні. На Вінниччині зросла кількість шахрайств. Загальний рівень злочинності, як повідомляла МВС, зменшився, на 30% приблизно.

– Під час карантину ніхто не отримував реальної зарплати. А працівники поліції отримували. За що ми їх годували, якщо є розбійні напади, шахрайство. Щодо подій у Кагарлику – де хвалений поліграф? Для чого тримати трутнів? Правоохоронна система не платить ПДВ – вони ж нічого не створюють. Якщо протягом року не розкрито хоча б з десяток злочинів, то перебування на посаді таких правоохоронців якась злочинна недбалість з боку керівництва Нацполіції.

– На вашу думку, чому не відбулося таких саме протестів, як у Врадіївці, в Кривому Озері?

– Незадоволення Януковичем було набагато вищим, чим сьогодні незадоволення Зеленським. Люди, які за нього голосували, при соцопитуванні не можуть визнати, що вони помилилися. Я не знаю, чи буде хтось робити прес-конференцію на другу річницю. Мало часу, всі йому мішають… Хто йому мішає? ВР, уряд, ОП, глави адміністрацій на місцях, його. Третина глав районних адміністрацій вже більше року ще не призначені. СБУ, ДБР, НАБУ – все його, по команді все роблять. Хто мішає? Часу мало? Ну, правильно, Зеленський ж сказав: за п’ять років я свою програму не виконаю. Треба ще йти. Давайте догробимо вже все до кінця та й розійдемося. Протести будуть – рейтинг йде все нижче, і він обвалиться. На це потрібен час. Велика кількість людей ще вірить у чудо, як вірили в Ющенка, в месію. Люди в нас добрі, все чекають на якогось божого чуда, але чуда не буде. І більшість це розуміє. Людина обіцяла багато. Навіть не маючи досвіду державного управління, можна набрати команду і озвучувати всі їхні хороші результати, а про погані мовчати. Він цього не зробив. Він боїться  сильного прем’єра і Кабміну. Бо якщо буде сильний прем’єр, то його сонце буде світити частиною.

– Хіба ж це президент приносив у службове приміщення в Кагарлику горілку, змушував ґвалтувати громадянку, стріляти в неї над головою із табельної зброї? І це всі чули.

– Всі чули, і чому ніхто не прийшов? Є черговий, помічник чергового. Має бути обов’язково відповідальний: або начальник поліції, який має до кінця зі всіма розібратися і піти відпочивати о 1-2 годині ночі, або заступники, або керівники підрозділів. Але якщо Деканоїдзе і Згуладзе довели цю поліцію до ручки, то їх вже ніхто… Чому це сталося? Відсутність контролю. Садисти бояться когось вдарити на вулиці – а дружину, дітей можна бити.

– Атестацію ці двоє не проходили. А допомогло б, якби проходили?

– Думаю, що ні. Допомагати треба тим, хто має талант. А безталанні і негідники самі собі шлях у житті знайдуть. Брали тих, хто має досвід, хто має якийсь послужний список – їх чомусь боялася команда нових реформаторів грузинських, і всіх під ніж. Коли вбили Шеремета, я сказав, що цей злочин не розкриють, тому що нема кому. Тих людей, які мали досвід розкривати замовні вбивства, організовані бандформування, їх просто в системі МВС нема. Їх пустили під ніж Деканоїдзе і Згуладзе. Скільки держава вклала в них коштів, щоб їх вивчити розкривати такі злочини. Аналогічно підірвали полковника Шаповала, керівника спецназу ГРУ. СБУ списала, що в нього в домі жив якийсь переселенець, і він після того втік. Теж не розкрито. Нацполіція каже, що в нас діють невстановлені слідством особи, які організовують такі вибухи. Хто робив вибухівку, ні в полковника Шаповала, ні в журналіста Шеремета, не встановлено. То можуть зробити ще одну і підкласти. Якщо вище політичне керівництво думає, що їх Державна служба охорони врятує, то це марно. Хто натискав, теж не встановлено слідчими. Є тільки ті, хто ніби допомагав. А що з нашими судами? Ви ж бачите – дитячий кардіохірург. Вона, може, як любий громадянин, має симпатію до бійців АТО, Нацкорпусу – це її особисте право. Те,  що вона не має симпатії до нинішньої влади, так і я не маю. Так що, мене теж записати в список підозрюваних? Слідство вже закінчено, тобто воно вже нічого нового не скаже і не надасть – дайте їй вже цілодобовий домашній арешт. Вони сподіваються, що знайдуть якогось суддю “кирєєва”, і він це протягне через суд. Але воно дійде до Верховного суду, і там поламають все абсолютно. Якщо не найдуть – скомпрометують президента. Так якого чуда президент приперся, не знаючи самої системи, щоб бажане видати за дійсне.

– Зараз відділення поліції в Кагарлику розформовано. А з кого будуть формувати нове?

– Таких самих ледарів, нездар і знайдуть. А з кого?  Що, черга сьогодні є? Патрульна поліція…

– …десь під 30% некомплектна.

– Так. А в деяких областях під 50–60. Це все залежить від економічної ситуації. Йдуть від того, що нема куди йти робити. У ПТУ навчаються 2–3 роки. А цих мають вчити 6 місяців, але не мають коштів, щоб учити. От їх і вчать 4 місяці й кидають у суспільство, яке в депресії, яке живе в тяжких економічних, фінансових умовах. Раніше хоч їм гроші додавали Сорос, фонд “Відродження”, Америка, а тепер ніхто нічого не додає.

– Популярними стали поради, як уникнути санкцій за порушення карантину. З правової точки зору, чи все було вчинено за законом із запровадженням карантину?

– Ні. Закон тільки ухвалено щодо конкретних статей відповідальності щодо карантину. Всі ці норми треба було записати в якусь норму закону. Згідно з Конституцією Кабмін видає підзаконні акти. Я казав: напишіть, посилаючись на закон про місцеві державні адміністрації, що він має право обмежувати рух, встановлювати заборони. Як кваліфікований суддя може на основі підзаконного акту оштрафувати? Так, воно є в Кодексі про адміністративні правопорушення, але його нема в нормі закону. Вони спираються на рішення надзвичайної комісії, але це є фаховий документ і не більше. Тому більшість грамотних суддів це не беруть до уваги.

– Власники малого бізнесу обурюються, що держава не допомагає, а карає.

– Якщо навіть районний суд вирішив – апеляція це скасовує. Це тяганина. Коли сталася революція, то поліцію зробили, що вона допомагає людям. Вона не штрафує, а тільки притягує до відповідальності бандитів. Поліція займала третє місце за ступенем довіри. Завжди була на першому місці церква. Для мітингів є Нацгвардія. Населення має мати дуже велику довіру до поліції, щоб коли поліцейський звернеться, людина допомогла.

–  У 59-му році з’явилися ДНД.

– Це неефективно. Як казав Брежнєв, міліцію має любити весь радянський народ. Але такого не сталося ні за кого.

– У жодній країні нема якогось пієтету до правоохоронних органів.

– Все залежить від ефективності їхньої роботи. Якщо всіх крадіїв зловили, покарали, то прокуратура, поліція, суд будуть найбільш улюбленими. Людей сьогодні турбує, чи вони живуть у захищеному суспільстві. Якщо людина незахищена, то вона не має сенсу далі в цій місцевості жити. І друга проблема – здоров’я. Гроші можна заробити.

– Але щоб закон був для всіх.

– Так. А у нас ловлять на 20–30-му злочині, а то й взагалі не ловлять.

–  Люди ж дивляться, що одних без масок штрафують, а інші юрмляться в центрі, проводять мітинг, потім колоною рушають до ВР, до будинку президента – і хоч би що.

– Є сьогодні суд над тими, хто вбив правоохоронців під ВР, коли кинули гранату? Хто сьогодні захистить правоохоронців – це не вирішене питання. Княжичі – скільки було вбито працівників міліції і кого судили? Чи є ще бажання влаштовувати засади і йти на кулі від своїх? Є питання, і реформа їх не зняла, тільки посилила. Вихолощена та ланка, яка вміла, розуміла, і набрані такі, як з Кагарлика, які нічого в житті не розкрили, нічого не знають, але думають, що взяли у цьому районі бога за бороду і  можуть стріляти, ґвалтувати. У Радянському Союзі вже міліція не мала тих протигазів, бо старі списали, а нових не надали. Де вони той протигаз знайшли? За кожен постріл треба було здати гільзу, треба було довести, чи був інший шлях, ніж скористатися зброєю. Бувши на всіх посадах, я ніколи не брав зброю, тому що зброя переоцінює людину. Тому я категорично проти, коли нам в умовах війни нав’язують, щоб відкрити ринок зброї. Знову хочуть відкрити ринок азартних ігор. Не готове в нас населення.

112.ua

– На Житомирщині на ставок приїхало семеро з шістьма одиницями зброї.

– Для чого? Це автомати Калашникова. Де їхні командири? Чому вони дозволили табельну зброю вивозити на ставок? Я вносив законопроект, ще бувши у ВР, що треба дозволити мисливські карабіни, але тільки для полювання. Їх можна в чохлах тримати в сейфі. На вулицях охорона ходить з автоматами – кого тільки не охороняють. Мені здається, що я тільки один сьогодні по Києву ходжу без охорони, і ніколи її не мав. Вважаю це непотрібним – це понти. Кого хочуть вбити – вб’ють, як не цього року, то наступного.

– Як з героя-захисника не скотитися до бандюги?

– У 14-у році були люди, які були готові покласти життя для того, щоб захистити Україну, бо армія не була готова. Все було на добровольцях і на тих, хто йшов по мобілізації. Тепер вже є армія, добровольців не потрібно. Тому я цей лозунг Петра Олексійовича – “армія” – вітаю і все роблю, щоб вона розвивалася. Щодо “мови, віри” в мене є своя думка – я ті гасла на Закарпатті, в багатонаціональній, багаторелігійній області ніколи не втілював.

– А якщо подивитися на нинішні запити? На чому будувати суспільство?

– Нам обіцяли помісну церкву. Ми отримали українську помісну церкву? Ми отримали черговий патріархат і маємо два патріархати: Московський, із центром управління в Москві, і Константинопольський, із центром управління в Стамбулі. Ми ж не маємо незалежного. Я виріс на кордоні між Молдовою і Румунією – добре знаю Румунію. Йдеш до будь-якої  румунської церкви – на всіх є прапори держави Румунії. На великі свята священики починають із виконання гімну Румунії. Починають вони “за здравіє” президента, прем’єра тощо, а потім вже йдуть церковні. То чому ми говоримо, що в нас є державна церква?

– Так у нас кивають на те, що церква відокремлена від держави.

– Так чого ви втручаєтеся туди? Державні діячі повинні слово “церква” забути. Людям є куди ходити – нема чого захоплювати. Є перетік людей. І Онуфрій, і Епіфаній з Чернівецької області. Я ходив на всі богослужіння. До всіх. Єдине, де я не був, – у свідків Єгови, бо вони не ходять на вибори. Я в них запитав, чого вони не ходять на вибори, вони відповіли, що той, кого обирають, він не від Бога, а від диявола.

– Тобто ви бачите, що Україні зараз не загрожує конфлікт на релігійному чи етнічному ґрунті?

– Я пережив, коли греко-католицька церква поверталася в Чернівецьку область. Я зі страхом переживаю ці церковні війни. Я все робив, щоб їх не допустити. Але потім всім чітко пояснили: будуйте свій храм. І домоглися, що кожен має свій храм. Там, де нема, – там починають ділити сьогодні. Не потрібно цього робити – це не є патріотизм українця. Патріотизм українця саме в тому, щоб були міжконфесійний мир і злагода в державі. Якщо щось потрібно – допоможи грошима, а не мітингами, критиками “Геть московського попа!”. Завтра вийде інший і крикне: “Геть турецького попа!”. Нам не зробили обіцяної помісної церкви, як це було на всіх білбордах. Угорщина теж не має помісної церкви і не робить із цього клопоту. Уних є реформаторська церква з давніми угорськими коренями, греко-католицька, але своя, яка підкоряється Папі Римському, і католицька. Немає державної церкви, а вони так добре живуть, мають економічні показники.

– У нас під час карантину із заробітків повернулося від 500 тис. до 2 млн, за різними підрахунками. І робочих місць для них тут…

– Я вважаю, що повернулося не більш ніж 15%. Там, де я живу, ніхто не приїхав, хоча все село на заробітках: Польща, Росія. Люди не розуміють вище керівництво і що таке дорожні роботи. Виграє фірма, яка виграла тендер, а не та, яку призначила ОДА. Виграє турецька фірма – в них свої працівники. Вони нікого з місцевих не беруть. Податки вони дають до місцевого бюджету з місця розташування їхньої фірми. Кожна фірма, яка займається будівництвом, має своїх штатних будівельників. Вона нікого не набере з вулиці. На Західній Україні кожен хоче жити у власному будинку. Люди роблять, щоби вивчити дітей, побудувати будинок. Заробляють, привозять гроші. Пан Зеленський хоче, щоб люди продавали землю за гривні, відкрили рахунок, йому той, хто купує землю, переслав гривню – це від лукавого. Хто в Україні із селян буде продавати землю за гривні? Будуть продавати за долари і євро. Тоді тих конвертаційних центрів і кількість їх “кришувальників” з податкової міліції буде рости наступного року, із початком дії земельної реформи.

– А що не так із митницею?

– Керувати митницею можуть тільки дві особи: хто сам займався контрабандою і хто з нею активно боровся. Законодавство так написано, що мобільний телефон можна розмитнити і за 100 грн, а можна і за 1000 дол. За контрабанду – адміністративна відповідальність. Розмитість законодавства. Якщо є адміністративне правопорушення, то треба вести до суду. Суд всі речові докази конфіскує і передає до виконавчої служби. Виконавча служба здебільшого віддає це в інтернати, волонтерам. Вони кажуть, що це неліквідний товар. Для чого займатися цими дурницями, це марна праця – складання цих протоколів. Цигарки не можна пускати в продаж, їх треба тільки знищувати, хоча в Італії, Франції, Великобританії, які є кінцевими точками цієї контрабанди, там кримінальна відповідальність. Я весь час просив на всіх нарадах: покажіть мені, як горять цигарки. Цигарки тліють – вони не горять. Кажуть – ми закупимо бензин. А вартість того бензину, який ви спалюєте, коли обливаєте весь час цигарки? Я просив запросити ЗМІ, щоб вони подивилися, – жодного разу не запросили. Не горять цигарки – що ми дуримо один одного? Але такі вожді приходять, як Нефьодов, який, крім нічних клубів і гей-парадів, абсолютно ні в чому не розбирався. Поставте фахівця – і він вам наведе залізний порядок.

– Де ж його взяти?

– Все, що розмитнюється, йде до державного бюджету. Все, що від контрабанди, – не йде. Коли адміністрація взяла під суцільний контроль, то коли було 50% перевиконання, то половина йшло на дороги, а друга половина – до державного бюджету. Ні, знищили це.

– Тобто треба брати якогось тямущого контрабандиста і призначати на митницю?

– Отой швидко всі схеми поламає, бо він їх всі знає. Або того, хто на цьому розуміється. Прикордонники нічого не можуть робити без митників, а митники – без прикордонників. Чого б’ють тільки митників? А прикордонники з митниками нічого не можуть зробити без СБУ. Основний “кришувальник” – це СБУ. От із них і питайте. У митника є тільки викрутка і ліхтарик – це всі технічні засоби, якими його забезпечила держава на сьогоднішній день щоб шукати контрабанду. Нема бажання вищого керівництва держави. Чому призначають одних тупорилих, які на цій справі абсолютно не розуміються?

– Що робити з протестами під гаслом “Ні – реваншу”?

– Я підтримую це. Не може Єрмак, який жодного разу не був на Донбасі, не був у добробаті, не був разом із президентом з мобілізації… Я працював у 2014-2015 рр., і я їх на Луганщині не бачив із “95 Кварталом”. Я проти дружби Козака з Єрмаком. Козак – це хитрий лис, хоча і українець за паспортом. На українця своїми діями він абсолютно не схожий. Росія хоче спихнути: сідайте за стіл переговорів, бо, як вони кажуть, це внутрішній конфлікт. Який внутрішній конфлікт? І тут же вони Росію-агресора поставили на одну площину із Францією і Німеччиною. Якщо ми тільки сядемо в той “согласітєльний совєт”, то ми повторимо шлях Молдови. Козак примусив тодішнє політичне керівництво Молдови сісти за стіл переговорів, потім він примусив дозволити вибори.

– Коли буде завершено, закрито справи Майдану?

– Треба розбити на три частини й одночасно розслідувати. Хто почав перший стріляти в працівників міліції – це доведено, і яка була необхідність стріляти у внутрішні війська. Це були солдати строкової служби, їм не давали пістолетів. Вони мали автомати 5,45 – ніде нема зафіксованих куль. Друге: хто стріляв у мітингувальників. Із мітингувальників ніхто ніякого захисту не мав. І третє: хто пограбував 19-го всі “оружейки” у Львівській області та в інших областях. Двоє “беркутівців” згоріли у Львові. Весь Львів знає, крім Генпрокуратури і ДБР, – вся ця зброя прийшла на Майдан. До кого вона потрапила? Адже на Майдані був жорсткий порядок. Коли когось помітять із ножем, пістолетом, навіть із муляжем гранати – ми затримували, вели до штабу – Будинку профспілок і викликали міліцію. Ми казали, що ніякої зброї не може бути, бо це мирний протест. Чому він вилився у збройний – це треба розслідувати, а всі хочуть брати “кусочок”. Для чого “Альфа” на чолі із Шайтановим спалили Будинок профспілок? Якщо розслідуєте, то розслідуйте участь кожного. Якщо їм нема заміни в СБУ чи в Нацгвардії, то ці підрозділи є боєздатні? Люди хочуть знати правду – якою би вона гіркою не була.

– Не завжди.

– Цього не хоче вище політичне керівництво держави. Є вбиті й поранені з обох сторін, значить, треба розслідувати. Всі мають батьків і вони такі самі українці, і вони такі самі громадяни України. І їхні сини пішли за мобілізацією. Для чого треба було “Беркуту” ті “чорні” роти? Чому поліція не вживала заходів, коли я кричав: заберіть зброю, з цієї зброї стріляли. Але ніхто не хотів. Всі святкували перемогу, ділили портфелі. Основне – щоб хтось робив у поліції і розумів, що шукати. Основне – це накази про закріплення. Командир підрозділу дає наказ: за людиною автомат номер такий-то, до нього патрони, пістолет, бронежилет, каска з номерним знаком. Є два журнали: журнал видачі зброї і журнал прийому зброї. І ставлять до хвилини. Нема журналів. Пан Косюк, керівник “Беркуту” на той час, разом із севастопольським “Беркутом” вивіз їх разом з автоматами, і слава Богу, що їх не затримували, бо ще мали би купу вбитих і поранених. Вони перебувають у Криму. Косюк вже давно заступник командира ОМОН м. Москви, його показують на телебаченні. І тільки наприкінці квітня 14-го року його звільняють. А стрілянина на Майдані була в лютому. Він вже там, давно служить, отримує зарплату, отримав російське громадянство, і всі отримали. До речі, дуже велика міграція. Тих, хто вмів і розумів, їх Колокольцев забрав. Працівники карного розшуку, слідчі з боротьби з наркотиками, “Беркут”, “Сокіл” – найбільш затребувані в поліції Росії спеціальності.

112.ua

– А як ви ставитеся до того, що міністр юстиції Малюська говорить, що незабаром уряд ухвалить новий законопроект про люстрацію?

– Я вас прошу! Кого люструвати?

– Європейський суд підтвердив, що люстрація в Україні була незаконною.

– Як працівник поліції, карного розшуку, який ловив кишенькових злодіїв, чому на ньому клеймо, що він служив Януковичу? Злодії були в усі часи, за всіх президентів, і за відсутності реальної боротьби з ними вони тільки нарощують свою кваліфікацію. А спеціалісти з цих підрозділів після люстрації поїхали працювати до РФ, до Білорусі. Це були глибоко підготовлені люди, аполітичні. Робота тих, хто працює в поліції, це робота добова.

– Нинішні теж можуть. Нещодавнє затримання кілерів із Чорногорії, наприклад. 

– Я думаю, що це спрацював Європол. Ми щось не хочемо вступати до Європолу, взяли той бюрократичний Інтерпол. Вони ж нікого з колишніх можновладців не хочуть оголошувати в розшук. Європол – структура динамічна, яка займається практикою. Це тільки у фільмах показують, що Інтерпол когось шукає, а вони з офісу нікуди не виходять. Це бюрократична організація, що віджила. Я думаю, що це операція Європолу, але вони самі не можуть проводити слідчі дії на території України. А хто піймав Шайтанова? Спецслужби європейських країн. Вони знали Єгорова, що він приїжджає для вербування, для проведення різних ідеологічних диверсій.

– Вони знали те, що наші не знали?

– Вони злили цю інформацію. Вони стежили за ним. Хто розуміється, ніколи не замовляє чай у ресторанах, якщо прийшов на якусь конфіденційну зустріч. Чайник, кав’ярник роблять із подвійним дном – вставляють туди записувальну апаратуру. Хто розуміється, тарілку простукав – нічого нема, можна з неї їсти. Що цей баран міг продати іноземній розвідці? Я працював у СБУ і не можу навіть собі уявити, які державні таємниці він міг знати.

– А що це за безпека в нас, якщо головний кабінет держави у нас – як прохідний двір.

– Плівки Деркача – я одразу сказав, що це не удар по Порошенкові. Сьогодні ДБР прокинулося і порушило справу проти установлених слідством осіб, які робили ці записи. У США двопартійна система – ми налаштували проти себе і тих, і тих. Нема підтримки з боку США. ОП все анонсував, що Зеленський їде до Америки – ніхто ж не запрошував. В Америці сьогодні велика пандемія, вони не “шастають”, у них є запас міцності. У нас такого нема.

– А хто писав президента в його кабінеті?

– Це було не в кабінеті. Є служба спеціального зв’язку України. Вона з’єднує, є перекладачі. Вона відповідає за збереження, за таємність. Порошенко сам винен – треба було видати указ і познищувати це все, тому що рано чи пізно хтось цим скористається. Це явно удар по Зеленському. Трамп “просідає”, а Байден, окрім як критикує, ніякої участі в боротьбі з пандемією не бере. Суддя Вовк: зобов’язати ГПУ порушити кримінальну справу щодо Байдена. Для чого ви це робите? Відмежуйтеся. Музей – це вже 17-та справа. Як Порошенко їх розвів із картинами! Вони шукали десь за кордоном, а вони в музеї Гончара. Вони увірвалися, думали, там муляжі, а там все дійсне. І що, в музеї вручають повістку на допит? Ми робимо дурниці й не вчимося. Вище політичне керівництво держави не вчиться на тому, на чому погоріли їхні попередники.

– Будете карати тих фальсифікаторів, які вам замість ліків “фуфломіцин” продали?

– Ну, до аптеки не можна.  Сьогодні люди відчувають, що вони купують, а воно нічого не допомагає. І дорого, і нема ніякого результату. Сьогодні так держава, наші реформатори МОЗ, пані Супрун. Тепер же хочуть зробити зміни до подвійного громадянства – хто великий фахівець, може приїхати до України й одразу отримати українське. Заради Супрун ми робимо зміни до законодавства? Щоб їй зберегти американське громадянство. Де служба контролю за лікарськими засобами?

– Пане Геннадію, будьте здорові, приходьте до нас іще. Я вам дякую за сьогоднішню розмову.

– Померти в прямому ефірі – у Господа Бога таку смерть треба заслужити. Не вийшло.

– Многая літа вам і нашим глядачам.

– Дякую.

Поширити