КАРАНТИННА ПОСТАНОВА КАБМІНУ – СТРАШИЛКА ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗІ СЛАБКИМИ НЕРВАМИ, – ГЕННАДІЙ МОСКАЛЬ

Щодо дій влади в зв’язку з епідемією коронавируса Lenta.UA поспілкувалася з Геннадієм Москалем – генерал-лейтенантом, колишнім головою Луганської та Закарпатської ОДА.

Починаючи з понеділка, 6 квітня, відповідною постановою уряду в Україні істотно посилені карантинні заходи. Зокрема, з понеділка забороняється відвідувати парки, сквери та прибережні зони тільки, якщо ви не вигулюєте там собаку або перебуваєте в цих місцях за службовою необхідністю, не можна переміщатися групами більш, ніж з двох осіб, з собою потрібно носити документи, що засвідчують особу. Дітям до 14 років можна з’являтися на вулиці тільки в супроводі батьків, а особам старше 60-ти наказали і зовсім сидіти по домівках. За порушення нових карантинних правил влада обіцяє серйозно карати гривнею. В експертних колах, а також у соцмережах жорстко критикують обмежувальне постанову уряду, мовляв, воно порушує конституційні права і свободи громадян. Чи так це насправді і чи не виходять за рамки своїх повноважень поліцейські, затримуючи «неслухняних» українців, поцікавилася Lenta.UA у відомого політика, екс-заступник міністра внутрішніх справ Геннадія Москаля.

– З сьогоднішнього дня вступило в дію урядової постанови, що посилює карантинні заходи. Багато українців обурені забороною гуляти в скверах і парках, а також називають обмеженням прав і свобод вимога всюди ходити з паспортом. Ви напевно знайомі з рішенням Кабміну. Як оцінюєте його в цілому?

– Скажу так: не з тих дверей ми заходимо. Нам не потрібно придумувати велосипед, достатньо взяти позитивний і негативний досвід Європи, проаналізувати його і накреслити свій план дій. Що ми маємо по факту? Лікарні не оснащені, особистісний склад збройних сил і охоронці в місцях позбавлення волі не перекладені на казармений режим, інтернати для громадян похилого віку та душевно хворих працюють в колишньому режимі. А адже це все – «вибухонебезпечні» точки на загальнодержавній карті. На це потрібно було звернути увагу ще позавчора, але влада придумує якісь абсолютно, скажімо так, алогічні карантинні заходи.

Ось поясніть мені, будь ласка, якщо людина їде на автомобілі, яку загрозу оточуючим він представляє ?! (Столична влада роздумують над можливістю введення повної заборони на пересування на автомобілях в Києві через стрімке поширення коронавирусной інфекції – Ред.). Тобто, пішки ходити можна, а на машині їздити – табу. Ну, знаєте, ми тут трішечки доходимо до абсурду або маразму, або одночасно до того й іншого.

В цілому, особисто у мене складається таке враження, що продумана загальнодержавна тактика і стратегія відсутня як вид, а роль глав облдержадміністрацій сьогодні зводиться до того, щоб виходити щодня і повідомляти: стільки-то людей захворіло, а стільки-то померло … Хоча ні , голови ОДА не просто статисти. Вони, кожен на свій лад, щось закривають, щось обмежують, словом, хто в ліс, хто по дрова …

– Наскільки практично реалізовані нові обмежувальні заходи Кабінету міністрів?

– Та яка там реалізація … Для того, щоб хоч якось контролювати ситуацію, на кожного жителя України має доводиться по 1-2 правоохоронця. Це, по-перше. По-друге, що така постанова уряду? Я вас запевняю, ні в якому суді не пройде рішення про ці божевільних штрафи, введених КМУ, тому що це повинна бути не писулька з Кабміну, а норма закону. Суд не користується постановами уряду, наказами міністра охорони здоров’я або головного санітарного лікаря. Це все – рекомендації, які не мають, з точки зору українського законодавства жодного юридичного підґрунтя. Просто ходять, виступають з кожного праски і лякають людей. Не можна, кажуть тим, кому за 60 років виходити на вулицю. Ну, так а що таким людям, якщо вони самотні і для їх потреб нікому сходити в магазин, сісти, скласти руки і чекати приходу пані з косою?

Вибачте, але ми не в концтаборі живемо. Я навіть не знаю, хто такі «фокуси» придумує там (в уряді, – Ред.). Адже є ж департаменти, юридичні підрозділи, чому вони пропускають всю цю маячню, не даючи належної оцінки – питання.

– Ви торкнулися ситуації з разкоординированности дій по лінії «центр-регіони». А як в цих, без перебільшення форс-мажорних обставин повинна була бути організована чітка вертикаль?

– Я свого часу очолював Луганську обласну військово-цивільну адміністрацію і був одним з авторів закону, яким ВГА надали набагато більші повноваження. Чому це було зроблено? Тому що, якби, припустимо, був прорив з боку «ЛНР»/«ДНР», поки президент скликав би Рада національної безпеки і оборони (РНБО), поки Рада Безпеки ухвалила б рішення, поки глава держави передав його до Верховної Ради, поки зібрався б парламент, бойовики були б уже під Києвом, якщо не в ньому. Тому, я переконаний в тому, що глав адміністрацій на період пандемії необхідно було наділити додатковими повноваженнями. А то, що вони сьогодні перекривають вулиці, закривають базари і так далі – це все не норми закону, а «хотілки».

Сьогодні глави облдержадміністрацій, будучи, спікерами міністерства охорони здоров’я, роблять в довіреному регіоні все, що прийде в голову. Я дивлюся на ці кадри, які набрала влада на місцях і за голову хапаюся. Але це, за великим рахунком, виборці так захотіли. Хотіли «нові обличчя» – милуйтеся і думайте, чи можуть вони вас захистити в умовах небезпеки або ж ні.

– Але припустимо, я, незважаючи на постанову Кабміну, розгулюю вулицями без маски. З урахуванням того, що постанова Кабміну в суді не аргумент, чи можу я сказати поліцейським, що документ, до якого вони апелюють, складаючи адмінпротокол, це все одно що наказ умовного директора однієї з сільських шкіл закрити всі навчальні заклади в країні?

– Підійдемо до описаної ситуації більш практично. Припустимо, на вас склали адмінпротокол. Ви приходите в суд і говорите: «Шановний суд, я хочу викликати в якості свідків представників усіх фармацевтичних компаній, які працюють в Києві і нехай вони скажуть: чи є в аптеках маски або їх там не знайти днем з вогнем?». Йдемо далі. Мені держава в особі Кабінету міністрів надав чіткий список місць, де я в будь-який час дня і ночі можу ці маски придбати? Ні. І хто, скажіть мені на милість, після цього всього буде вам «шити» захмарні штрафи? Суддя сам прекрасно знає, що ніде цих масок немає і безкоштовно їх ніхто теж не роздає. Загалом, обмежувальне постанову уряду – це звичайний мильний міхур.

У нас діє закон «Про вільний вибір місця проживання та вільне пересування по території України». Ще раз підкреслюю: протоколи складаються на підставі законів, а не постанов Кабінету міністрів, тому страшилки уряду розраховані на людей зі слабкими нервами і необізнаних людей. А ті, хто розповідає, що на підставі постанови уряду вас можуть затримати і привести до поліцейської дільниці, або вчилися в підвалах, або на горищах, але точно не в нормальних навчальних закладах.

– Зараз дуже багато дискусій навколо процедури повернення наших співгромадян з-за кордону. Як би ви оцінили політику чинної влади в цьому плані?

– Оцінив би лаконічно: політика – нульова. Давайте, говорити відверто: заражень всередині країни у нас не було і коронавірус на парашуті до нас не спустився. Його завезли ті, хто повернувся з країн, де вже йшла активна фаза коронавируса. Наприклад, з Італії, Іспанії, Німеччини, Франції та ряду інших країн, де багато наших заробітчан.

Чому, питається, влада влаштувала демонстративне шоу в Санжарах, хоча Китай чітко сказав, що перш ніж допустити людей на борт літака, були проведені відповідні тести і люди повністю здорові? Для чого були всі ці танки, бронетранспортери, службові собаки, спецпризначенці? Ну добре. Пішли таким шляхом, так гнити свою лінію до кінця, покажіть такі ж підходи і до заробітчанам. Про яку добровільної самоізоляції можна вести мову ?! Як в селі – а заробітчани – це в масі своїй саме сільські жителі – людина може самоізолюватись? Адже там на кожному розі куми, брати, сестри, свати, які неодмінно прийдуть в гості, чекаючи закордонних презентів. З нашим менталітетом самоізолюватись в таких умовах апріорі неможливо.

Потрібно було ретельно підготуватися до обсервації, а у нас що? Ось сьогодні я дзвонив на Закарпатті. За три тисячі в день КПП «Тиса», «Ужгород», пропускають, тому що і Словаччина, і Угорщина зробили коридори з тим, щоб наші з дванадцятої ночі і до п’ятої ранку виїжджали по автобану. Яка там подальша самоізоляція, якщо все відбувається в каламбурного режимі? І це при тому, що у нас маса порожніх санаторіїв, готелів, баз відпочинку… Лише у веденні Держуправління справами можу відразу назвати близько шести об’єктів, починаючи від Гути, закінчуючи Феофанією. Адже це все пустує! Останній раз там ще Кучма відпочивав, а після нього все вже були блатні: їм Мальдіви подавай да Омани всякі. Але, послухайте, якщо ви показали таку силу і міць в Санжарах, то куди, вона питається, поділася потім?

В Угорщину, Румунію, де теж багато заробітчан, все, хто повертається з будь-якої країни, хоче-не хоче, змушений пройти 14 днів в режимі обсервації. Я дивлюся як грамотно і продумано діють наші сусіди і дивуюся як, очевидно, від нерозуміння ситуації, метається наша нинішня влада. До сих пір не можу зрозуміти, у кого з високопоставлених чиновників вистачило розуму привезти людей, які прибули з-за кордону в самий центр Києва і поселити їх у готелі «Козацький»?! Ну, послухайте, це вже, або я трошки захворів і температури, або немає меж маразматичні «досконалості» у деяких наших можновладців.

– Фахівці говорять про те, що пік захворюваності припаде на великодні свята, коли в Україну повернеться ще дуже багато наших співгромадян, які працюють нині в інших країнах. Чи реально, з урахуванням часу, що залишився, організувати адекватну і продуману обсерваційного процедуру?

– Подобається нам це чи ж не подобається, ми не можемо нікого не пустити в Україну. Є Конституція, де чорним по білому написано, що громадянин України в будь-який момент може покинути територію країни і в будь-який момент повернутися на неї. Тобто, юридичних підстав не пускати українців у нас немає. Однак у нас повинно бути достатньо законодавчих актів, щоб цього повернувся людини відправити на обсервацію. За 14 днів світ чи не перевернеться, а сім’я не розпадеться, тому заходи потрібно чітко і виразно прописати законодавчо.

Потім слід максимально мобілізувати всю професуру, доцентів, викладачів медичних університетів, поставити їх на кордон, підвищивши раз в десять оклад і нехай на професійному рівні проводять огляди. А то у нас зараз до анекдотів доходить: прикордонники мені розповідають, що ці електронні штуки фіксують температуру на рівні 18-26 градусів. Ну, що це таке взагалі за пародії? І при цьому, сьогодні ніхто абсолютно не знає, скільки ще людей буде повертатися. Зараз, за моїми даними, приїхало від сили 10-12% тих, хто працює за кордоном, так що далі – буде.

– Організаційні прогалини влади очевидні. А як ви оцінюєте рівень громадянської свідомості українців в умовах карантину: і тих, хто постійно проживає на території країни і тих, хто повертається з-за кордону?

– Відповідальна людина, бачачи симптоми у вигляді кашлю, температури, ознобу і так далі, не повинен сидіти і чекати з моря погоди. Він повинен негайно закритися, щоб не дай Бог, нікого не заразити. Тобто, в даному випадку мова йде про самосвідомість. Якщо такого немає, його не купити, а по два поліцейських до кожного дурень не приставиш. І тут я ще раз підкреслюю: всі обмежувальні заходи можна було організувати належним чином, внісши буквально за півгодини зміни до закону «Про місцеві адміністрації», наділивши їх на період пандемії тими ж правами, якими володіють між цивільними та військовими адміністрації, і все. Не потрібно було це все робити на рівні Кабміну, що не має на це ніяких повноважень.

– Коли, як вважаєте, Україна реально відчує ослаблення коронавірусних «обіймів»?

– А як можна щось прогнозувати, якщо ми так спокійно, під чесне слово, запускали і продовжуємо запускати людей через кордони? У кримінальному праві є таке поняття як форма провини. Так ось, крім умисної вини, присутнє таке поняття як злочинна самовпевненість. Це коли знали про загрозу, але сподівалися, що якось воно само собою розсмокчеться. У нашому випадку нічого не розсмокчеться. З тих країн, де пік епідемії люди тікають до нас, а ми сидимо, ляскаємо віями, проявляючи цю саму злочинну самовпевненість у всій «красі».

Наталія Ромашова

Поширити