Якщо б реформа поліції відбулася, ми б не бачили у різних ЗМІ, як щодня ловлять поліцейських

Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль в інтерв’ю телеканалу «112 Україна» розповів про ситуацію на Закарпатті, про декомунізацію і про те, чи відбулася в Україні реформа поліції

– Гордон:  Доброго вечора. Я знаю,  що декілька років Ви були начальником міліцейського Главку в Криму та одночасно заступником міністра внутрішніх справ.

 – Москаль: Два рази до того ж.

– Я пам’ятаю, що таке Крим під час перебудови та після –  це суцільне бандитське кубло.  Мені казали, що коли Ви прийшли туди вгамовувати ці кримінальні пристрасті, то наступили мафії не лише на хвіст, а й на горло. Це правда?

– До Криму я був начальником управління внутрішніх справ Закарпатської області. І вони казали: “та, якийсь гуцул приїхав”. Хоча я до того більшість часу працював у карному розшуку, був першим заступником начальника кримінальної міліції УВС Чернівецької області. Закінчив середню спеціальну Львівську школу міліції, по лінії карного розшуку, вищу школу МВС СРСР, Академію внутрішніх справ Радянського Союзу. Я поступив у 1981 році, і ніхто не викладав ні наукового комунізму, ні марксистсько-ленінської філософії, ні історії КПРС – вчили розкривати злочини. Вчили такому… Я не думав, що колись мені стануть в нагоді “дії диверсійно-розвідувальних груп”, “знешкодження диверсійно-розвідувальних груп”. І викладали не викладачі – спеціально приходили з Академії Генерального штабу ЗС СРСР, які викладали дуже грамотно.

– А Крим вгамували?

– Крим вгамували. Я їм одразу сказав, що я з бандитами на одній території ніде не живу – ви собі хлопці, як знаєте. Вони спочатку не повірили, і кажуть: “А какіє у нас єсть разногласія”? Я кажу: “Одне. Щодо земельного питання. Я вас хочу бачити в могилі, а ви мене”.

– Хабарі пропонували?

– Там одразу на людину збирають досьє. Там сказали, що залякати неможливо. Шукали, де б, з кимось, через когось, хтось би приїхав, познайомив.

– Не вийшло?

– Я  сказав, що в кого на руках кров, я з тими зустрічатися абсолютно не буду і тим людям руки подавати  ніколи не буду.

– Хто був найкращим міністром МВС у незалежній Україні? На вашу думку?

– Кравченко. Незважаючи на те, хто б що не писав, хто б що не говорив. Людина прийшла, починала від сержанта і закінчила… знаєте, не можна дуже близько наближатися. Завжди, я вважаю, між вищим політичним керівництвом і підлеглими має бути дуже велика відстань.

– Кравченка вбили, чи він сам застрелився? 

– Він застрелився сам.

– Ви впевнені?

– Я бачив за своє життя не одну сотню самогубств. Не може бути самогубства, що всі тільки вішаються або всі тільки топляться. Є такий ефект, коли людина не відчуває болю після першого вистрілу, мозок ще працює, а вже план в неї остаточний –  закінчити життя самогубством. Це такий больовий шок, при таких вистрілах він міг пройти, родичі могли б викликати… і було б по-іншому, але він був чоловіком. З практики, самогубці – це не слинтяї. Слинтяї все починають плакати, в прокуратуру пишуть, здають всіх, щоб тільки самому… А це людина має мати залізну волю. Якщо волі нема – вона ніколи на такий крок не піде.

– Аваков – гарний міністр внутрішніх справ?

– Як людина чи як професіонал?

– Як міністр?

– Це було політичне рішення. Ми були в одній фракції, коли був Майдан. Він якби за нас відповідав: коли ми чергуємо, коли міняємося.

– Ви – дипломатична людина. Він гарний міністр чи ні?

– Ще рік, я думаю, і стане нормально. Дуже важко йому… потрібно було його підсилити професіоналами, а йому взяти політичне керівництво. Після Майдану все змінилося. Після першого Майдану все йшло спокійно, а після другого Майдану – можна сказати, що було життя міліції до Майдану і життя міліції після Майдану. Міліція сама дала себе спровокувати на ганебні вчинки.

– Чи задовольняє Вас стан сьогоднішньої поліції?

– Ні. Я думаю, що і Авакова не задовольняє, і президента. Нічого ж не розкривається.

– Коли закінчився професіоналізм у поліції, у правоохоронних структурах взагалі? У спецслужбах? Коли це сталося?

– Як звільнили Кравченка. Тоді все закінчилося. Я вам можу відверто сказати: міг у Криму йому стіл накрити, коли він приїжджав, і випити з ним пляшку вина, і він все звав офіціанта і давав гроші. Або, як не було грошей, казав: “напиши за мій рахунок”. Такий був дуже принциповий. Ну, він дуже почав зближатися з вищим політичним керівництвом, і він вже трошки відірвався від землі. Кучма не хотів Ющенка. Кучма – грамотний директор. Він що, не бачив, що це абсолютна нікчема?

– Нікчема?

– А хто? Він же ж той банк “Україна” (сьогодні мало хто пам’ятає) угробив і довів до…

– Кучма хотів, щоб Кравченко став його наступником?

–  Він сказав, що Плющ. Оскільки я в Криму працював, то чув всі ці придворні і дворові розмови. Плющ все-таки.

– Розумна людина була? 

– Дуже розумна. Людина із сільським розумом, яка дуже адаптувалася до міського, і він якраз своєю мудрістю декого… Я так розумію, Кучма не хотів ніколи мати конфлікту з Плющем, він погодився. Кучма сказав, що Ющенко не впорається, через три-чотири місяці завалить. А хто сьогодні скаже, що він з чимось впорався? Ні з чим, абсолютно.

– На сьогодні показники злочинності дуже зросли. Щодо реформи поліції – вона відбулася чи ні?

– Ні. Якби реформа поліції відбулася, то ми б сьогодні не бачили по різних ЗМІ, як щодня ловлять поліцейських. Після перевірки на детекторі брехні, після переатестації, після навчання американцями, канадцями тощо – вони і далі хабарі беруть. І вже нова поліція бере. Абсолютно все воно стає на “свої” місця.  Друге – як може бути реформа поліції, якщо в Ужгороді їх вчили три місяці, але щось не вистачило грошей, і за 2,5 місяці їх випустили. Випустили в суспільство, яке перебуває в стані війни, яке в стані депресії, в стані агресії.

– Ви – опер від Бога, розкрили б убивство Шеремета?

– Я? На 99%. 1% я завжди лишаю на форс-мажорні обставини.

– Що сталося в Княжичах, Ви знаєте?

– Так.

– Якщо однією фразою – що?

– Поліція була пов’язана з бандитською групою. Ті, хто здійснював зовнішнє спостереження, бачили, як ті зайшли, як вони все виносили, як вони все погрузили. Вони доповіли – ніхто нічого не вдіяв. Тоді спрацювала сигналізація, приїжджають працівники міліції, йдуть до хати – як ще щось лишилося, то треба ще щось вкрасти. Ті вкрали мільйон. Ви ж бачите, ніде нема навіть службового розслідування. Про що хочете вам будуть розказувати, крім цього. Вони знали, що там жила одна жінка-бізнесмен, з Єнакієве.

– Пости і посади в поліції досі продаються?

– Продаються.

– Нічого не змінилося?

– Ставки стали більшими.

– Чи є взагалі чесні менти? Ви таких бачили?

– Є. Я з такими працював.

– Ви – чесний мент?

– Так. Те, що я когось послав, то, вибачте, ті, хто посилає, ті, хто беруть хабарі, то вони дуже культурні, дуже ввічливі, як “зелені чоловічки” в Криму.

– В Україні коли-небудь чи можна буде створити таку поліцію, як у США чи у Швейцарії, чи в Німеччині?

– Все залежить тільки від політичної волі вищого керівництва держави.

– У Грузії Вам сподобалася поліцейська реформа?

– Я поїхав туди і сказав, що це буде рік-два. І це справдилося (останні погроми в Батумі тощо).  Наша перша, так звана помаранчева, революція відбулася мирно, тихо. Змінили вище керівництво, але найбільший був скандал, коли Юлія Володимирівна заїхала в обличчя Савченку, який був начальником охорони громадського порядку. Оце був найбільший інцидент за всю революцію. Потім Луценко з ним подружився, бо Луценко відповідав за безпеку, а Савченко – професіонал.  Він хотів його взяти, а Юлія Володимирівна була тоді прем’єр-міністром. У нас вже була парламентсько-президентська республіка, і вона підписувала постанови про призначення того чи іншого…

– Ви заявили, що “Ющенко, Балога та Ульянченко отримали мільярд доларів від Партії регіонів за здачу влади Віктору Януковичу” 

– А що, вони здали безкоштовно?

– А ви знаєте цю цифру – мільярд доларів?

– Цю цифру, повірте мені, сказали. Я 16 січня (коли були диктаторські закони, щоби якось їх збалансувати… вони не хотіли створювати комісію щодо подій, які сталися 30 листопада на Євромайдані) був призначений головою комісії, п. Бондаренко – від Партії регіонів, і від комуністів – в них завжди була більшість. Я не міг почати, не знаючи обставин…

– Хто дав мільярд?

– Я поїхав до Москви. Тоді ще не було такої заборони, мене ще запрошували на телеканали як політика, і я зустрівся з одним, наближеним до ПР. Я кажу: “Хлопці, як так, що ви, будемо казати, забрали владу, і влада нічого?” Він каже: “Ющенко, Балога, Ульянченко отримали мільярд на трьох”. Наскільки я знаю, Балога поклав десь у швейцарський банк, цей банк викупила Росія, гроші не віддають, тому що “дай звідки походження”. Постійно вони туди їхали відпочивати, потім зі швейцарських мені хтось передав, оскільки я цим дуже цікавився, що вони як напилися, то спалили в Швейцарії цілий шале. Частина великої суми “сидить” у швейцарському банку. Йому сказали – “покажіть законне походження  цих грошей”. Звідки? Він що, напише: “Партія регіонів дала”?

– Ви заявили, що Путін попереджував Януковича ще перед Майданом, що відбере Крим та схід України. Це правда?

– Так. Це правда. Це та сама людина сказала. Коли мали їхати підписувати угоду, Путін сказав: “Ніколи кордони Росії не будуть разом з кордонами ЄС і НАТО”. Тобі треба гроші – от  3 мільярди. Це ті, що він дав, але викинув на ірландську біржу. Росіяни кажуть, що він не переварював Януковича, але мусив з ним… Він сказав: “на, бери 3 мільярди, йди собі керуй,  але, тільки ти спробуєш щось підписати, я забираю Крим, Донецьку, Луганську, Харківську, Миколаївську, Одеську і Запорізьку області”. Це було йому сказано, і він прийшов весь білий, зібрав людей. Було там чотири людини. От одна з чотирьох мені про це сказала, що він настільки був переляканий, що вже не хотів ні в Європу йти, ні в НАТО, ні в асоціацію. Він думав, як зблизитися з Путіним, але дуже Путін його до себе і не ….

– У 2005-2006 роках Ви були губернатором Луганської області. У 2014-2015 роках – головою Луганської ОДА. Ви добре знаєте цей регіон?

– Так.

– Ви сказали, що “Єфремова та його регіональну шайку відєлі в гробу”.

– Я так одразу їм заявив. Ви бачите, що я ніколи, коли арештували Єфремова, ніде не злорадствую. Сказати, як мені там працювалося, при Тихонові та Єфремові? Я думаю, що краще жили за режиму Пол Пота, ніж я жив за їхнього керівництва.

– Крали багато? 

– Вони нікого, перше, не пускали. Якщо в Донецьку були різні еліти…

– Ми бачимо, який красивий Донецьк. А Луганськ зовсім…

– Його називали по-некультурному – “мухосранськ”. Колись на одній з передач у Шустера Єфремов мені каже: “Ти там був не правий, ти там був не правий”. Я йому: “Олександре Сергійовичу, апріорі до вас всі були кончені дебіли, губернатори, після вас – взагалі розумного не могло бути, в природі. Одних дегенератів, одних несповна розуму направляли. Він почервонів і більше на цю тему не говорив. Я так само.

– Що за люди Захарченко та Плотницький?

– Та, ніхто. Плотницький взагалі мій земляк. Тільки він із Бессарабії, а я із Буковини. Він десять класів закінчив у Кельменцях, там 3000 населення. Захарченко – самодур. Якщо в Плотницького порівняно із Захарченком є ще якийсь невеличкий інтелект, то в цього… (стукає по столу). Дурень.

– Ви сказали, що в нас зрадників більше, ніж за часів Другої світової війни. Підтверджуєте?

– Так. Це правда. Подивіться, майже все СБУ не вийшло. Було СБУ Севастополя, а, крім того, в Севастополі було велике управління військової контррозвідки. Вийшли одиниці. Вийшли морська піхота, ЧФ. Як би там про Литвина не казали, як би там хто на нього не наговорював, але він вивів всі прикордонні кораблі. Жоден корабель не потрапив до полону. А де були наші командири ЧФ? Або це була агентура, і сиділи вони на грошах Росії. Вони все лишили в бухтах, і на тому все.

– Чи Україні потрібен Донбас?

– Потрібен. Якщо ми здамо Донбас – вони підуть далі.

– А Україна Крим поверне чи ні?

– Чесно – ні.

– Україна Донбас поверне?

– Ні.

– Ви наразі очолюєте Закарпаття. Ви сказали, що на Луганщині все просто: “свій-чужий, а на Закарпатті усе закручено в поросячий хвіст”. Що це означає?

– На Луганщині є три види людей. Перші – люди, які щиро і палко люблять Україну. Такої любові до України я не бачив в інших областях. Вони горло перегризуть. Якщо якісь концерти і зал передбачені на 300 місць – збирається тисяча осіб. Другі – прибічники “Новоросії”. Вони обдурені, але з цими ще можна говорити. Треті – прибічники Путіна.

– Що в Закарпатті закручено в “поросячий хвіст”? Контрабанда процвітає там? 

– А як же! Сьогодні воно не має тих масштабів, які воно мало раніше, але те, що митна система прогнила повністю, то ви бачите по арештах Івано-Франківської, Львівської митниць.  Ми поставили людину, замначальника УБОЗ Донецької області, який, коли ПР була при владі, брав у Пінчука заяву про скоєння злочину на Б. Колєснікова. Оця вся шайка-лєйка (Насіров, Продан, якого товариш Гройсман привіз із Вінниці як великого митника) швидко його прибрала, щоб почистити дорогу вінницьким. Тепер там керують вінницькі. Я кажу – хай їх там всіх пересаджають. Я хотів навести лад, і людина хотіла навести лад, але держава не хотіла.

– Балога – хазяїн Закарпаття?

– Ні.

– Але був?

– Був. Він же був керівником передвиборного штабу Порошенка, і йому у винагороду віддали область. Його підлеглі мають бути в десять разів дурніші та в сто разів бідніші за нього. Він поставив такого вуйка сільського, а фактично сам керував.

– Чому Балога назвав Вас рабом?

– Я ніколи рабом не був. Частина закарпатців має сьогодні рабську психологію перед Балогою, якийсь страх. Я рабом не був, з ким би я не працював. Якщо мені щось не подобалося, я вставав, йшов і хлопав ще при цьому дуже голосно дверима.

– У рамках декомунізації в Закарпатті, при Вас, з’явилися вулиці Джона Леннона та Енді Уорхола, замість Леніна.

–  Є таке село, Калини, в Тячівському районі, і жоден голова сільради не хотів прийняти рішення. Вулиця Джона Леннона – єдина в Україні і в СНГ. Ми навіть листа написали, хотіли на відкриття запросити родичів. А Уорхол – з лемківської сім’ї. А народився він у штатах.

–  Чи Закарпаття може стати частиною Угорщини?

– Ніколи. Це байки. Вони є членами ЄС, НАТО. Там помірковане керівництво. Будь-яка допомога Закарпатській області, хоч уночі подзвоніть – через годину все буде на кордоні.

– Ви любите ненормативну лексику. Так доходить краще?

–  Є різні категорії людей.  Я розмовляю гарно, культурно, але є частина людей, які просто не розуміють. Я їм пояснюю популярною мовою, де двері, куди їм вийти і в якому напрямку йти. Більше вони до мене не заходять.

– Ви рубите правду-матку. Чому Вас досі не вбили?

– Тому що бажаючих дуже багато. В мене була така трагедія, коли в мене з’явився один ворог. Я думав – як я це переживу? Але коли їх вже в мене пішло за тисячу, я вже їх не рахую. Я ніколи не ходжу зі зброєю. Я маю нагородний пістолет від президента України. Я не мисливець, навіть рибу боюсь спіймати.

– Живіть 200 років. Я дуже вдячний, що прийшли. Розкажіть анекдот.

– Я дуже люблю про москалів анекдоти. 39-й рік, радянська влада входить у Галичину, у Львів. Попереду йдуть танки, гармати і в кінці – туркменський батальйон на верблюдах. Стоять дві львівські панянки, і одна другій каже: “Подивись, що москалі з кіньми зробили! Як вони прийдуть, то що вони тоді з нами зроблять?”

– Я Вам вдячний!

 

http://ua.112.ua/interview/yakshcho-b-reforma-politsii-vidbulasia-my-b-ne-bachyly-u-riznykh-zmi-iak-shchodnia-lovliat-politseiskykh-381857.html

 

Поширити