Архіви авторів: Галас Ярослав

До кінця року Міжнародний аеропорт «Ужгород» пройде експертизу світлосигнальної системи Читати запис >

Найближчими днями буде проведено технічну експертизу обладнання світлосигнальної системи Міжнародного аеропорту «Ужгород» на відповідність сертифікаційним вимогам Державіаслужби України.
У четвер, 13 грудня, комісія з питань розвитку бізнесу, виробничої інфраструктури, банківської діяльності та інвестицій Закарпатської обласної ради погодила зміни у відповідних заходах, зокрема, щодо перенесення експертизи з 2019 на 2018 рік.
Експертиза світлосигнальної системи «Вогні малої інтенсивності «М-2» та визначення параметрів експлуатаційного мінімуму аеродрому «Ужгород» є обов’язковою процедурою. Вона забезпечить дотримання сертифікаційних вимог та збільшення обсягів фінансування летовища.
Окрім того, обласні депутати підтримали звернення до Міністерства інфраструктури України щодо безоплатної передачі з балансу ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» на баланс ЗОКП «Міжнародний аеропорт «Ужгород» необхідного рухомого майна. Йдеться про легкові, вантажопасажирські, спеціальні аеродромно-прибиральні автомобілі, перонні автобуси, трапи тощо. Вказана техніка забезпечить функціональність та комфортабельність летовища для пасажирів та обслуговування повітряних суден.

 

Поширити

Нові книжки, театр, заповідник «Замки Закарпаття», паспортизація об’єктів культурної спадщини – пріоритети галузі культури області на 2019-2021 роки Читати запис >

Галузь культури має у наступні три роки поповнитися новими закладами як мистецького та культурно-освітнього, так і науково-дослідного спрямування. Про це під час засідання Ради регіонального розвитку зазначив голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль.

– На сьогодні підходить до завершення реконструкція Хустського обласного театру драми й комедії, він запрацює вже наступного року, – повідомив керівник краю. – Також завершується реставрація унікальних дерев’яних церков у Сокирниці на Хустщині та Гукливому на Воловеччині. Загалом, пріоритети нашої культури на 2019-2021 роки – це збільшення грантових проектів, паспортизація об’єктів культурної спадщини та створення історико-архітектурного заповідника «Замки Закарпаття».

Частина проектів вже запущені, і там тривають роботи. Так, у старовинних церквах замінили крівлю і пошкоджені елементи конструкцій. Разом із подальшими роботами там постійно збільшується потік туристів, які хочуть на власні очі побачити зразки унікальної сакральної архітектури.

Будівля Закарпатського обласного театру драми та комедії у м. Хуст поступово оновлюється. Тільки у лютому 2018 року під час прем’єрної «Наталки Полтавки» Геннадій Москаль анонсував капітальний ремонт приміщення, а вже зараз там перебудовано велику залу, збудовано гримерки, завершують внутрішні роботи. За час, коли обласний театр драми та комедії переїхав до Хуста, трупа вже поставила ряд вистав, а до кінця року на глядачів чекає велика театрально-концертна програма.

В області дали старт створенню історико-архітектурного заповідника «Замки Закарпаття», який втілюватиме проекти з провадження культурно-освітньої, науково-дослідної діяльності у сфері охорони культурної спадщини та музейної справи. Для початку заплановано створити комунальний заклад, що займатиметься вивченням процесів історико-культурного розвитку краю, дослідницькими розвідками та експедиціями, вивчатиме архівні документи тощо. За підсумками діяльності фахівців має бути створено історико-архітектурний заповідник місцевого або національного значення, який об’єднає пам’ятки замкової архітектури в області. За останніми даними, на Закарпатті розташовані близько 20 замків і замчищ (руїн), більшість з яких мають високу історичну цінність та велике значення для туристичної галузі краю.

Ще один пріоритетний проект для області – це паспортизація об’єктів культурної спадщини. Передбачається підготовка та оновлення паспортів для унікальних пам’яток, які охороняються державою, – архітектурних, археологічних, історичних, монументального мистецтва, екологічних… Загалом, таких об’єктів в області нараховується понад 1800, і лише 60 з них знаходяться у відповідному державному реєстрі. Паспортизація дозволить розширити цей список, отримати можливість державного фінансування на відновлення, консервацію, реставрацію об’єктів, залучення іноземних грантів тощо.

Поруч із новими напрямками і проектами в області й надалі реалізовуватимуть вже діючу програму – підтримки видання творів місцевих авторів, популяризації закарпатської книги та сприяння книгорозповсюдженню. Розрахована на три роки, програма лише за 2018 рік дозволила видати близько двох десятків книг місцевих авторів. На сьогодні триває прийом заявок на розгляд комісії від видавців, аби й наступного року полички місцевих бібліотек, закладів культури, навчальних та соціальних закладів поповнилися якісними зразками місцевої літератури.

Галузь культури Закарпаття – це потужний інструмент розбудови краю, утвердження його як вагомого елементу загальнонаціональної культури. Закарпатський колорит, мультикультурність, відбитки різних історичних епох мають лягти в основу формування стратегії розвитку галузі.

 

 

 

Поширити

Розгерметизація нафтопроводу «Дружба» сталася через нелегальну врізку Читати запис >

Стала відома причина розгерметизації магістрального нафтопроводу «Дружба» поблизу с.Руське в Мукачівському районі Закарпатської області.

– Ремонтні бригади з’ясували, що витік стався через нелегальну врізку з метою крадіжки нафти, – повідомляє Геннадій Москаль. – Зараз правоохоронні органи шукають крадіїв, транспортування сирої нафти тимчасово припинене, однак до кінця дня, після ліквідації прориву, має бути відновлене.

Нагадаємо, що у вівторок (11.12) над ранок диспетчерські служби нафтопроводу «Дружба» зафіксували розгерметизацію в системі нафтопроводу з виливом сирої нафти в полі поблизу с.Руське, що належить до Ракошинської сільради. У результаті забруднено близько 250 квадратних метрів ґрунту. Для запобігання поширення забруднення викопані ями-уловлювачі, з яких нафта відкачується в автоцистерни. Загрози забруднення водойм чи житлового сектору немає.

 

Поширити

Відновлення унікальних пам’яток та об’єктів – запорука розвитку галузі туризму на Закарпатті в наступні три роки Читати запис >

Протягом останніх кількох років галузь туризму отримала потужний поштовх до розвитку й у подальшому залишатиметься пріоритетною для керівництва області. На цьому під час засідання Ради регіонального розвитку Закарпаття наголосив керівник краю Геннадій Москаль.

Так, вдалося зробити найважливіше – оновити, а подекуди прокласти вперше, дороги до головних туристичних об’єктів Закарпаття. Йдеться про автошляхи до озера Синевир, водоспаду Шипіт (Міжгірський район), долини Нарцисів (Хустський район), Бункеру «Лінії Арпаду» (Воловецький район), до головної вершини українських Карпат – г. Говерла (Рахівський район), потужного осередку готелів, садиб і баз відпочинку за маршрутом «Тур’ї Ремети – Лумшори» (Перечинський район), унікальної водяної кузні «Гамора» (Іршавський район) тощо. Такі кроки, з одного боку, дозволили комфортно і безпечно пересуватися місцевому населенню, з іншого, – у кілька разів збільшили потік туристів, зокрема, завдяки можливості проїзду багатомісних автобусів із чисельними туристичними групами.

Область залишається лідером в Україні за кількістю внутрішніх туристів, забезпечуючи гостей краю туристичними родзинками як на період літніх і зимових відпусток, так і в міжсезоння. Поряд з традиційними видами туристичних атракцій Закарпаття втілює важливі проекти з розвитку дитячого туризму, до умов забезпечення якого висуваються високі вимоги. Так, з 2016 року на Воловеччині діє Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді «Арніка». Унікальність об’єкту полягає у тому, що тут круглий рік учні з усіх куточків України можуть суміщати навчання й активний відпочинок. Того ж року в Ужгороді після семирічної перерви було відновлено й здано в експлуатацію Дитячу вузькоколійну залізницю – одну з візитівок обласного центру.

Подальша робота у галузі туризму зосереджена на відновленні і збереженні унікальних пам’яток, відомих як в Україні, так і за її межами.

– Наступного року ми завершимо реконструкцію єдиного в Європі і одного з двох у світі Музею лісу і сплаву на Чорній ріці в Міжгірському районі, – повідомив Геннадій Москаль. – Це один із ключових проектів для Закарпаття. І за останні два роки ми вже зробили дуже багато для його реалізації. По-перше, повернули через суд Музей на баланс Національного парку «Синевир» (цей унікальний об’єкт хотів банально вкрасти один із фінансово-політичних кланів області). А по-друге, знайшли фінансування на реконструкцію за рахунок європейських грантів через Міністерство екології та природних ресурсів України. Зараз на реконструкції працює потужна техніка. Відкриття оновленого Музею наступного року стане подією всеукраїнського масштабу.

Ще один надважливий проект у галузі туризму – це відновлення Боржавської вузькоколійки. На сьогодні в області розроблений відповідний план, а в Румунії знайдено депо, де за попередніми домовленостями будуть придбані паровоз і кілька пасажирських ретро-вагонів.

– Частково кошти вже зібрані через благодійний фонд, однак повністю реалізувати проект можливо тільки за підтримки центральних органів влади, – додав голова облдержадміністрації.

Вже цього року нарешті почало вирішуватися питання реставрації Невицького замку – однієї з туристичних перлин Закарпаття. Була виготовлена проектна документація, а впродовж двох наступних років за рахунок грантових коштів проводитимуться протиаварійні та реставраційні роботи. На початку 2018 року замок відвідала Перша леді країни – Марина Порошенко. Тоді Геннадій Москаль презентував проект реставрації цього об’єкту культурно-історичної спадщини.

У баченні мільйонів людей Закарпаття є туристичною родзинкою України. Відтак, маркери розвитку галузі є важливою складовою стратегії розбудови краю.

 

Поширити

У Мукачівському районі вилив нафти. Загрози забруднення водойм немає Читати запис >

У вівторок (11.12) над ранок диспетчерські служби нафтопроводу «Дружба» зафіксували розгерметизацію в системі нафтопроводу з виливом сирої нафти в полі поблизу с.Руське Мукачівського району. Наразі відомо про забруднення ґрунту розміром близько 250 квадратних метрів. На місце виїхали аварійні бригади, для запобігання поширення забруднення викопані ями-уловлювачі, з яких нафта відкачується в автоцистерни.

– Відстань прориву труби до найближчого житлового будинку – близько кілометра, загрози забруднення водойм немає, – повідомляє Геннадій Москаль. – Не виключено, що вилив нафти стався внаслідок несанкціонованої врізки, однак остаточна причина розгерметизації нафтопроводу буде відома пізніше.

 

Поширити

Дорогу, що з’єднує Воловецький і Свалявський райони, капітально ремонтують вперше за останні тридцять років (+ ФОТО) Читати запис >

Підрядник продовжив капітальний ремонт дороги обласного значення «Нижні Ворота – Поляна», поки дозволяє погода. Дорога, яку побудували в 1959 році, з’єднує Воловецький і Свалявський райони, ремонт почали у межах Воловеччини від Нижніх Воріт. Останні тридцять років дорожнє покриття тут лише періодично латали, тому в багатьох місцях воно практично непридатне для проїзду.

Джерело фінансування робіт – Дорожній фонд.

Фото зроблені на початку тижня, коли погодні умови дозволяли стелити асфальт.

Поширити

Понад 60 сучасних спортмайданчиків і дві спортивні арени збудують на Закарпатті у рамках реалізації проектів регіонального розвитку Читати запис >

До кінця 2021 року на Закарпатті звершать будівництво і відкриють понад 60 сучасних спортивних майданчиків, 20 із яких здадуть в експлуатацію вже у 2019 році. Про це під час засідання Ради регіонального розвитку області розповів голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль.

– Вже наступного року буде здано в експлуатацію 20 сучасних спортивних майданчиків, будівництво яких почалося цьогоріч за рахунок субвенції з державного бюджету та співфінансування з місцевих бюджетів, – зазначив Геннадій Москаль. – А до кінця 2021 року таких майданчиків на Закарпатті буде збудовано ще понад сорок.

Зараз за рахунок Державного фонду регіонального розвитку повним ходом іде реконструкція двох стадіонів – «Авангарду» в Ужгороді і «Карпати» в Хусті.

Так, на головній спортивній арені обласного центру Закарпаття фінішувало капітальне будівництво бігової доріжки, яка буде сертифікована і придатна для міжнародних змагань. На об’єкті завершені роботи з оновлення центрального поля – змінено дренаж, встановлено автоматичний полив, засіяно газон. Окрім того, буде на «Авангарді» і поле зі штучним покриттям, яке відповідатиме вимогам ФІФА. Ужгородський стадіон відповідатиме вимогам другої категорії Міжнародної федерації, тобто буде придатним для національних та міжнародних змагань, перш за все, з кількох десятків видів легкої атлетики.

На міському стадіоні «Карпати» в Хусті модернізують трибуни, встановлять сучасне електронне табло, дренаж і систему зрошення основного поля, прокладуть атлетичні доріжки. Запасне поле зі штучним покриттям уже встановлене, побудовані чотири спортивні майданчики (три волейбольні і один гандбольний), проводиться освітлення, заплановано реконструкцію адміністративного корпусу.

Ще один перспективний проект, реалізації якому вже дали старт, – це будівництво на Закарпатті Футбольної академії. Масштабний спортивний задум реалізується за кошти Угорщини в рамках міжурядової українсько-угорської угоди у співпраці з обласною Федерацією футболу України та за підтримки футбольного клубу «Варда» Кішварда» (Угорщина). Вже визначені два основні місця розбудови Академії – м. Ужгород і с. Дерцен Мукачівського району. В Ужгороді на базі Спортивної дитячої юнацької школи олімпійського резерву буде покращено спортивну інфраструктуру та умови для проживання для дітей. У Дерцені планується будівництво цілого комплексу – гуртожитків, спортивних майданчиків, футбольних полів. Принципово те, що ніякої сплати з боку батьків за навчання й тренування дітей не буде. Заклад діятиме за зразком Футбольної академії у Кішварді.

Поширити

Місцеві бюджети за 11 місяців: лідери Ужгород та Мукачівський район, аутсайдери – Мукачево та ОТГ (+ ТАБЛИЦЯ) Читати запис >

За січень – листопад цього року місцеві бюджети Закарпаття виконали планові показники доходів загального фонду в середньому на 103,5 відсотків. П’ятірка лідерів перевиконання виглядає таким чином: м.Ужгород (яке отримало 31,2 мільйони гривень понад план), Мукачівський район (13,2 млн. грн. понад план), Виноградівський район (12,2 млн. грн. понад план), Ужгородський район (12.2 млн. грн. понад план) і Тячівський район (11,4 млн. грн. понад план). Обласний бюджет перевиконано на 8,6 млн. грн. П’ятірка аутсайдерів виконання бюджетів по Закарпаттю виглядає так: м.Мукачево (недобір понад 25,3 млн. грн.), Іршавська об’єднана територіальна громада (ОТГ) (недобір 476,7 тис. грн.), Перечинський район (перевиконання всього на 102 тис. грн.), м.Берегово (перевиконання на 294,2 тис. грн.) та Баранинська ОТГ (перевиконання на 491,9 тис. грн.).
– Лідери і аутсайдери виконання бюджетів на Закарпатті не міняються роками, – заявляє Геннадій Москаль. – Перше місце незмінно дістається Ужгороду, а останнє – Мукачеву, яке перетворилося на фінансового лузера області.

Поширити

На Іршавщині продовжують ремонт обласної дороги «Берегово – Іршава» (+ ФОТО) Читати запис >

Поки дозволяє погода, на Закарпатті триває ремонт автомобільних доріг. У Іршавському районі підрядник продовжує середній поточний ремонт дороги обласного значення «Берегово – Кам’янське».

Дорога здана в експлуатацію в 1957 році, це найкоротший шлях між двома районними центрами – Іршавою та Береговом. За останні кілька десятків років через відсутність належного догляду дорожнє покриття тут розбите вщент, тому абсолютна більшість автомобілістів, що рухаються від Іршави до Берегова, змушена обирати набагато довший шлях через Мукачево. Зараз суцільним асфальтом встеляють найбільш проблемні ділянки дороги, це продовження ремонту, який розпочали ще минулого року.

Джерело фінансування – Дорожній фонд.

Поширити

Нові школи та дитсадки для понад 2700 закарпатських дітей – перспектива освітньої галузі області на наступні три роки Читати запис >

Не закривати, а створювати нові навчальні заклади – незмінна позиція обласної влади у питаннях розвитку освітньої галузі Закарпаття. На цьому наголосив голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль під час засідання Ради регіонального розвитку області.

– Закарпаття – одна з небагатьох областей України, де протягом останніх років не було закрито жодного навчального закладу. Навпаки, ми відкриваємо нові школи й дитсадки. Так, за 2016-2018 роки в області введено в експлуатацію 18 закладів дошкільної освіти на 1 тисячу 100 місць, у тому числі, шість новобудов на 410 місць, – зазначив Геннадій Москаль.

Найбільш промовистий приклад – цьогорічне відкриття школи у високогірному с. Вишка на Великоберезнянщині – колишнього довгобуду, який стояв без руху десятиліття. Зараз це сучасна школа, дитсадок та амбулаторія, оснащені новими меблями та обладнанням.

– Крім того, у 2016-му році ми відкрили на Воловеччині обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді «Арніка» – також колишній довгобуд, – нагадав керівник краю. – На сьогодні «Арніка» – це сучасний оздоровчий комплекс, у якому ми цілий рік приймаємо дітей з усієї області, а також інших регіонів. Тут неодноразово відпочивали діти із зони бойових дій Луганщини та Донеччини і отримали виключно позитивні враження.

У 2019-2021 роках в області заплановано ввести в експлуатацію п’ять закладів дошкільної освіти на 390 місць (у селах Дротинці Виноградівського району, Нижня Апша та Глибокий Потік Тячівського району, Іза та в Яблунівка Хустського району). Крім того, Закарпаття поповниться сімома закладами загальної середньої освіти на 2 тисячі 328 учнівських місць у Берегівському, Виноградівському, Іршавському, Мукачівському, Рахівському й Тячівському районах.

– Так, це амбітні плани, але немає жодних сумнівів, що ми їх виконаємо, – наголосив Геннадій Москаль під час виступу на Раді регіонального розвитку області, де було озвучено ключові позиції розвитку Закарпаття на 2019-2021 роки.

Поширити